ŚRODA  POPIELCOWA,  OBRZĘD  POSYPANIA  GŁÓW  POPIOŁEM

Dzisiaj jest Środa Popielcowa, jest to szczególny dzień początkujący okres Wielkiego Postu...

                                                                                

 

...w naszym Kościele katolickim. Księża podczas Mszy św.posypują głowy wiernych popiołem i  wypowiadają sentencję:

"Pamietaj, prochem jesteś i w proch się obrócisz" lub "Nawracajcie się i wierzcie w Ewangelię".

Słowa te mają przypomnieć katolikom o kruchości życia i nieuchronnej śmierci. Mają pomóc uświadomić sobie, że życie na ziemii jest drogą do Boga i zmobilizować nas do nawrócenia.

Popielec rozpoczyna okres 40-dniowego Wielkiego Postu. W tym czasie w kościele odprawiane są szczególne nabożeństwa pokutne: Droga Krzyżowa i Gorzkie Żale, które przygotowują chrześcijan do przeżywania jednych z najważniejszych świąt chrześcijańskich, mianowicie do świąt Zmartwychwstania Pańskiego.

Jest kuriozalnym zjawiskiem fakt, że Środa Popielcowa mimo iż nie jest dniem w którym obowiązkowo winno się być w kościele, jest chyba najbardziej pożądanym przez katolików dniem, w którym  nie może nas tam zabraknąć.

W Środę Popielcową obowiązuje wstrzemięźliwość od potraw mięsnych oraz post ścisły. Dań mięsnych nie powinny spożywać osoby po ukończeniu czternastego roku życia, jednak reguła ta nie dotyczy osób starszych oraz chorych.

Post ścisły w Środę Popielcową obowiązuje natomiast ludzi między osiemnastym a sześćdziesiątym rokiem życia. W tym dniu można zjeść trzy posiłki, w tym dwa lekkie oraz jeden do syta.

2013-2020 © Ogniwo Miłosierdzia
Czas 01:19
Projekt i wykonanie: Bednarek Media