DZIEŃ  SKUPIENIA  Z  PRZYBYŁYM  Z  PRAGI  KS. TOMASEM  HALIKIEM

Następne wielkie wydarzenie w Keysborough (Melbourne / Australia), w Świątyni Miłosierdzia Bożego 9 lipca 2016 o godz 10 rano w piękną, słoneczną, zimową sobotę, spotkanie ze sławą Kościoła Katolickiego Monsigniorem Tomasem Halikiem.

Przybył on do Melbourne na zaproszenie Arcybiskupa Denisa Hearta aby w Roku Miłosierdzia podzielić się swoja wiarą, wiedzą i doświadczeniem. Monsignior Tomas Halik od roku 1993 wykłada socjologie i religioznawstwo na Uniwersytecie Karola w Pradze. Głosił również wykłady w Oxfordzie i Cambridge.

Od roku 1990 jest rektorem uniwersyteckiego kościoła pw. Najświętszego Salwatora w Pradze i przewodniczącym Czeskiej Akademii Chrześcijańskiej. W tym samym roku papież Jan Paweł II mianował Halíka konsultantem Papieskiej Rady do dialogu z niewierzącymi na okres dwóch lat. W roku 2008 został mianowany przez papieża Benedykta XVI prałatem honorowym Jego Świątobliwości. Odznaczony Krzyżem Kawalerskim Orderu Zasługi Rzeczypospolitej Polskiej (2011). W 2014 otrzymał Nagrodę Templetona.

Kto chciałby dowiedzieć się więcej na temat pracy i zasług ks. Tomasa Halika polecam stronę: http://halik.cz/pl/o-halikovi/zivotopis/clanek/152/

Msza Święta poprzedzona była godziną skupienia i analizą postaw Ojca, Starszego ‘przykładnego’ i posłusznego syna oraz młodszego marnotrawnego syna, który roztrwonił majątek, powrócił do Ojca i pokornie prosił o wybaczenie. Obecni w kościele, wierni wywodzący się w wielu kultur i narodowości, których łączy wiara w Jezusa Chrystusa i ze to on jest Drogą, Prawdą i Życiem, nie tylko dowiedzieli się jaka wielka jest potrzeba poprawy w zachowaniu na przykładzie postepowania obu braci.

Ks. Tomas Halík w swoich publikacjach często przedstawia Boga dynamicznego, podobnie jak ogień płonącego krzewu, towarzyszącego wędrowcom i wędrującego razem z nimi, dlatego w "kryzysie religii" dopatruje się szansy dla rozwoju właśnie dynamicznej wiary. W naszej Świątyni Miłosierdzia Bożego przedstawił Boga jako dobrego i miłosiernego Ojca, który otwiera ramiona, przygarnia i wybacza.

W czasie homilii , ks.Tomas nauczał jak to nasza relacja z Bogiem wymaga ciszy, słuchania, zrozumienia, tego czego Bóg od nas chce, co chce nam przekazać a następnie konsekwentnego zachowana zgodnie z wola Boga. Tej modlitwy w ciszy nauczał nie tylko słowami ale również przykładem, kiedy w czasie adoracji w ciszy adorował Najświętszy Sakrament.

Świetności tej wspólnej modlitwie dodały piękne śpiewy siostry Elżbiety, a koordynacja uroczystości ze strony gospodarzy Świątyni Miłosierdzia Bożego zajął się ks. Marian Szeptak.

Z Bogiem

Malgorzata Moszczyńska

  

                            Męka i śmierć Jezusa wg bl. Katarzyny Emmerich

 

                                         

 

2013-2020 © Ogniwo Miłosierdzia
Czas 02:47
Projekt i wykonanie: Bednarek Media