Św. Franciszek z Asyżu urodził się w 1181 r. jako syn bogatego kupca - Pietro Bernardoniego. Zmarł w 1226 r. w Porcjunkuli koło Asyżu. Mając 14 lat rozpoczął pracę w sklepie ojca. W wieki 21 lat brał udział w wojnie pomiędzy Asyżem a Perugią. Młodzieńcze lata zupełnie nie zapowiadały, że Francesco Bernardone stanie się świętym.

Pewnego dnia usłyszał głos Boga i od tamtej pory jego życie uległo zmianie. Większość czasu spędzał na modlitwach w kościółku San Damiano. Swoją postawą dawał ludziom świadectwo pobożnego życia. Nauczał ludzi szacunku i czci dla wszystkich, i bogatych i tych najbiedniejszych, dobrych i tych złych.

Franciszek założył zakon, który od jego imienia został nazwany zakonem franciszkanów, który to zakon istnieje do dzisiaj. W roku 1228 Franciszek został kanonizowany i jest On między innymi patronem: aktorów, niewidomych, robotników, ubogich i wszystkich zwierząt.

Atrybutem Franciszka jest brązowy habit franciszkański z kapturem, przepasany białym sznurem z 3 więzłami, które symbolizują składane przez braci śluby: posłuszeństwa, ubustwa, i czystości.

Obecnie Św. Franciszek jest często przedstawiany w otoczeniu zwierząt.W dniu 4 pazdziernika, kościół katolicki obchodzi wspomnienie św. Franciszka.

 

KWIATKI SW. FRANCISZKA Z ASYŻU - Książka  audio w 24 odcinkach.

Czyta Pan Ksawery Jasieński, któremu bardzo dziękujemy za pozwolenie i zgodę na publikację tego nagrania na naszej stronie internetowej.

odc 1; odc 2; odc 3; odc 4; odc 5; odc 6; odc 7; odc 8;odc 9;

odc 10; odc 11; odc 12; odc 13; odc 14; odc 15; odc 16;

odc 17; odc 18; odc 19; odc 20; odc 21; odc 22; odc 23; odc 24;

 

Film - Wzruszająca historia o życiu św. Franciszka z Asyżu,

założyciela zakonu franciszkanów

2013-2020 © Ogniwo Miłosierdzia
Czas 04:27
Projekt i wykonanie: Bednarek Media