Transmisje Mszy Św. z Polski - na żywo

 

Wieczysta Adoracjia Najświętrzego Sakramentu w Niepokalanowie - na żywo

    Polonijna pielgrzymka z Melbourne 2018 r. 

    Reporterka  polonijnej pielgrzymki z Melbourne kwiecień 2018

                                     Zeszłoroczna 2017r. pielgrzymka  poniżej

 

                              Aby powiększyć obrazek - kliknij 

 

     
  Historia Cudownego Wizerunku Matki Bożej w Guadalupe  

Piosenka do Matki Bożej w Guadalupe

 

 

1 DZIEŃ

W środe 11 kwietnia w godz porannych pod przewodnictwem naszego duchowego opiekuna ks. Tadeusza Rostworowskiego SJ -  trzydziesto siedmio osobową grupą pełną entuzjazmu udaliśmy się z Melbourne w bardzo daleką podróż do Matki Bożej w Guadalupe. Po bardzo długim locie i przesiadce w Los Angeles dolecieliśmy do Mexico City. Tam po uciążliwej i męczącej bo w sumie trwającej 20 godz. podróży w godzinach wieczornych wylądowaliśmy.Staliśmy się podekscytowanymi pielgrzymami gdy do autokaru zabrała nas pilotka organizatora pielgrzymki "Destino Mexico" pani Ewa Pomorska i zawiozła nas do Hotelu na kolacje i nocleg.2 DZIEŃ

Po śniadaniu, zwiedzanie historycznego centrum Mexico City rozpoczęliśmy Mszą św. w fascynującej Katedrze Metropolitarnej którą prowadził nasz opiekun duchowny ks. Tadeusz Rostworowski. Podziwialiśmy przepiękną architekture z pięknym ołtarzem Przebaczenia i kaplicą Miłosierdzia Bożego. Na zewnątrz Katedry zobaczyliśmy pomnik św. Jana Pawłą II ubranego w piękny strój zrobiony z kluczyków. Następnie zwiedziliśmy Pałac Prezydencki z słynnymi obrazami Diego Riviery. Z balkonu którego każdego 16 września w Święto Niepodległości Prezydent zwraca się do ludu słowami "Niech żyje Meksyk", "Niech żyje Matka Boża z Guadalupe" Następnie udalśmy się do "azteckiego miasta bogów" Teotihuanan gdzie podziwialiśmy znajdujące się tam największe piramidy Ameryki, a wśród nich trzecia co do wielkości w świecie piramida Słońca, na którą niektórzy z wysiłkiem wdrapali się. Następnie zobaczyliśmy jakie piękne rzeczy aztekowie wykonywali z opsydianu i agawy agawy oraz skorzystaliśmy z degustacji tequili i pulque. Na zakończenie zjedliśmy smaczny , obfity obiad i podziwialiśmy występy głośnuch i kolorowych azteckich tancerzy. Po tych wspaniałych wrażeniach powróciliśmy do Hotelu na nocleg.

 

3 DZIEŃ

W tym właśnie dniu zrealizowaliśmy główny cel naszej pielgrzymki do Matki Bożej w Guadalupe w najliczniej odwiedzanym sanktuarium na świecie bo przybywa tutaj rocznie około 20 milionów wiernych z całego świata. Dla wszystkich z nas było to niesamowite przeżycie ujżenie Cudownego Wizerunku. Wielu z nas modliło się ze łzami w oczach i dziękowało za spełnione marzenie bycia i modlenia się w tym cudownym miejscu. O godz. 9.00 rano uczestniczyliśmy w koncelebrowanej Mszy św. w j. hiszpańskim w której uczestniczył nas opiekun duchowny ks. Tadeusz Roztworowski. Po południu w bocznej kaplicy uczestniczyliśmy w Mszy św. którą w j. polskim odprawiał ks. Tadeusz. Tu także powierzaliśmy Matce Bożej intencje z którymi do tego świętego miejsca przybyliśmy. Spędziliśmy tutaj cały dzień dlatego mogliśmy się wspólnie i indywidualnie modlić. Mieliśmy dużo czasu na zwiedzanie niesamowitych wspaniałych atrakcji tego świętego miejsca oraz troche wolnego czasu na zakup pamiątek.. Po stromych schodach udaliśmy się na Wzgórze Tepeyac gdzie Juanowi Diego objawła się Matka Boża. W ogrodach guadalupskich zatrzymaliśmy się przy pięknym wodospadzie i rzeźbą nazywaną "Ofiarowanie" która przedstawia hołd składany Matce Bożej przez Indian. Wstąpiliśmy też do Kaplicy Źródełka które wytrysnęło w momencie objawienia się Matki Bożej. Udaliśmy się też do indiańskiego kościoła Antigna Parroqula de Indios wybudowanego zaraz po objawieniu MB. Każdy z nas był wzruszony i uszczęśliwiony ujżeniem Cudownego Wizerunku, który pozostanie w naszej pamięci i w naszych sercach na zawsze Po tym jakże pełnym i bogatym duchowych przeżyć dniu, udaliśmy się do hotelu z radością że na zakończenie pielgrzymowania powrócimy tutaj ponownie aby pożegnać się z Matką Bożą z Guadalupe.

4 DZIEŃ

Ten dzień rozpoczęliśmy Mszą św. w pierwszym katolickim kościele w Meksyku zbudowanym w 1524 r w którym był ochrzczony Juan Diego który znajduje się na Placu Trzech Kultur w Tlatelolco . Na gruzach świątyni azteckiej widnieje napis : “To nie zwycięstwo ani porażka. To pełne bólu narodziny metyskiego narodu, dzisiejszego Meksyku.” Tu właśnie w sierpnia 1521 roku Herman Cortez pokonał w Azteków i pojmał ich ostatniego 25-o letniego wodza Cuauhtemoca. Następnie udaliśmy się do Muzeum Antropologicznego w którym można zobaczyć prehistoryczny Meksyk w postaci eksponatów plemion indiańskich Olmeków,Zapoteków, Tolteków, Majów i Azteków z ich orginalnym kamiennym kalendarzem i słynnym pióropuszem Montezumy II. Także rzeźby i wizerunki przedstawiające różne bóstwa meksykańskie ,tym dawne naczynia, złotą biżuterię, wyroby z opsydianu i jadeitu. Tego muzeum poprostu nie można ominąć będąc w Meksyku.

5 DZIEŃ

W tym dniu przybyliśmy na przystań i jeziora Patzcuaro położonego w górskiej scenerii i rejsem po jeziorze pośród rybaków łowiących ryby dotarliśmy do indiańskiej wyspy Janitzo. Spacerując na szczyt wyspy pośród kramów mogliśmy podziwiać rękodzielnictwo mieszkańców a z szczytu wyspy zachwycaliśmy się piękną panoramą jeziora otoczonego szczytami gór i wulkanów. W kościele na kolonialnej starówce Patzcuaro ks. Tadeusz odprawił nam Msze św. Po południu udaliśmy się do Sahuayo.

6 DZIEŃ

W Tym dniu zwiedzaliśmy miasto Sauhayo w którym urodził Jose Sanchez del Rio, 14 letni święty zamordowany za wiarę. Uczestniczyliśmy w Mszy św przy relikwiach Św. Jose oraz nawiedziliśmy grób z napisem pochodzącym ze słów wypowiedzianych w agonii " Niech żyje Chrystus Krół" I my wszyscy także wykrzyczeliśmy te słowa nad grobem "małego świętego" , " Viva Cristo Rey"

7 DZIEŃ

Dzień ten rozpoczęliśmy przejazdem po szlaku Cristieros który stanowił scenerie wojny na tle religijnym w latach 20 ubiegłego wieku. Film przedstawia okres prześladowań Kościoła w Meksyku którego "przestępstwem" była wiara w Jezusa Chrystusa i wola życia według zasad Bożych. Kościoły, klasztory i seminaria zostały zagarnięte i zbezczeszczone, a wiele z nich zniszczono. Publiczne okazywanie wiary i uczestnictwo w nabożeństwach było zakazane. Kapłani byli torturowani i zabijani nawet podczas odprawiania Mszy św. Po Mszy św. zwiedziliśmy Muzeum Cristiady a następnie poprzez malownicze miasta udaliśmy się do Guanajuato.

8 DZIEŃ

Zwiedzanie Guanajuato, uważane za najbardziej kolorowe miasto Meksyku, z iście czarującymi uliczkami wypełnionymi galeriami sztuki,straganami ,kawiarenkami i barami przy licznych placach wśród których najpopularniejszym jest Plaza Jardin De La Union na których można odpocząć w cieniu laurowych drzew a wieczorami przy muzyce Mariachi. Amatorzy dreszczyków mogą odwiedzić specyficzne Muzeum Mumii. Msza św w mieście licznych przepięknycch kościołów i katedry oraz tętniocej życiem żółtej Bazyliki. Wyjazd do Puebla i zwiedzanie kolonialnej niesamowicie pięknej starówki wpisanej na liste zabytków UNESCO

9 DZIEŃ

Rankiem po śniadaniu udaliśmy się do słynnego indiańskiego kościoła w Tonantzintla którego wnętrze bujnością detalu i wielką różnorodnością barw wprowadza w osłupienie . Urokowi dodają rzeźby indiańskich postaci w charakterystycznych strojach, rzesze aniołów w pióropuszach na bocznych nawach i kaplicach oraz kapiących złotem odpowiednio podświetlonych ogromnych ołtarzach kapiących. Niesamowite wrażenia. W drodze powrotnej do Puebla podziwialiśmy dymiący wulkan El Popo.

10 DZIEŃ

Nasz pobyt w Puebla dobiegł końca. Rankiem opuściliśmy to przepiękne miasto aniołów i w drodze powrotnej na lotnisko udaliśmy się do Bazyliki Matki Bożej w Guadalupe na pożegnanie się z NIĄ , aby raz jeszcze w tym wyjątkowym miejscu pełnym radości i niesamowitej atmosfery jaka tam panuje, uczestniczyć w ostatniej Mszy św. odprawionej przez ks.Tadeusza i aby w osobistych modlitwach podziękować za dar szczęśliwego pielgrzymowania prosząc o szczęśliwy lot do dalekiej Australii. Dla wszystkich z nas było to niesamowite przeżycie, móc być w tym cudownym miejscu. Każdy z nas ze łzami wpatrzony w ten Cudowny Wizerunek prosił o łaski oraz przekazał Matce Bożej swoje intencje z którymi do NIEJ przybył. Pożegnaliśmy się z Matką Bożą składając kilka wiązanek kastylijskich róż.

Po tych duchowych przeżyciach autokar odwiózł nas na lotnisko gdzie rzewnie wszyscy żegnali się z niesamowitą pilotką Ewą Pomoską dziękując Jej za wspaniałą pielgrzymkową atmosfere i profesjonalizm, oraz dziękując jej pomocnikowi - flagowemu "Diego"  i kierowcy.

Napewno wielkie podziękowania należą się Destino Mexico a szczególnie dyrektorowi Jerzemu Mrożkowi za zorganizowanie tak wspaniałej pielgrzymki.

MUCHAS GRACIAS

NIECH ŻYJE MATKA BOŻA Z GUADALUPE

ŻEGNAJ WSPANIAŁY MEKSYKU .....nie na długo......jak Pan Bóg pozwoli to nie na długo!

11 DZIEŃ

Ostatnim etapem naszego pielgrzymowania było zwiedzanie Los Angeles w którym zatrzymaliśmy się na jedną dobe. Uczestniczyliśmy w porannej Mszy św. w Parafii Najświętszej Marii Panny Częstochowskiej w Los Angeles, zwanej Kalifornijska Częstochowa, oraz jednocześnie Sanktuarium Św. Jana Pawła II. Msze św. odprawił ks. Tadeusz wraz z Ks. Proboszczem Rafałem Dygułą SChr, który wygłosił nam bardzo interesujące kazanie zaznajamiając nas z historią tego miejsca. Następnie autokar obwoził nas po mieście gdzie mogliśmy zobaczyć liczne atrakcje LA wraz z piękną nowoczesną Katedrą. W późnych godzinach wieczornych autokar odwiózł nas na lotnisko aby udać się w daleką bo trwająco 16 godz. podróż do Melbourne.

Galeria zdjęć- kliknij

Wypowiedzi i opinie pielgrzymów - kliknij

Artykuł o pielgrzymce w Tygodniku Polskim- kliknij

 

Parafialna pielgrzymka - kwiecień 2017- kliknij

2013-2020 © Ogniwo Miłosierdzia
Czas 07:59
Projekt i wykonanie: Bednarek Media